Czym są motoreduktory i do czego się je stosuje?

Napęd rozmaitych maszyn stacjonarnych realizuje się za pomocą silników elektrycznych. Są one ekonomiczne, nie zużywają nadmiernie energii, a jednocześnie potrafią zapewnić całkiem przyzwoitą moc.

silnikDzieje się to pomimo niewielkich gabarytów i wagi. Nic dziwnego, że stały się niezmiernie popularne. Jednak problemem może być dostosowanie charakterystyki napędowej do danej maszyny, powiedzmy taśmociągu w hali produkcyjnej. Sprawdzamy jak można łatwo rozwiązać tą kwestię.

Silnik i przekładnia w jednym
Jeśli chcemy mieć mały silnik o dużej mocy, będzie on generował niski moment obrotowy, ale jednocześnie bardzo wysoką prędkość obrotową. Jednak w przypadku napędu taśmociągu potrzebujemy raczej innych parametrów – nie aż tak szybkiej pracy, ale za to większej siły. Co wtedy zrobić? Otóż do silnika trzeba by zastosować przekładnię, która zmieni jego parametry wyjściowe na takie, które będą „pasowały” do napędzanego urządzenia. Jednak przekładania zajmuje dodatkowe miejsce, a my chcemy wszystko jak najbardziej uprościć, ponieważ każdy skrawek miejsca w hali jest na wagę złota. Wtedy właśnie do gry wchodzą motoreduktory. Jest to zespół silnika fabrycznie połączony z przekładnią, w formie rozłącznej lub nierozłącznej.

Przekładnia prosta lub kątowa
Okazuje się, że w formie przekładni (reduktora) może występować zarówno proste rozwiązanie, czyli przeniesienie liniowe, jak również przekładna ślimakowa, zmieniająca kąt wałka wyjściowego. Najczęściej robi się to pod kątem 90 stopni, by silnik zbytnio nie wystawał na zewnątrz napędzanego urządzenia. Silniki elektryczne mogą wtedy być umieszczone w maszynie w taki sposób, że jej wymiary znacznie się zmniejszają. Natomiast przekładnie redukcyjne są praktycznie bezobsługowe, trzeba jedynie raz na kilka miesięcy sprawdzić, czy jest w nich odpowiednia ilość środka smarnego.

Dzięki temu, że powszechnie stosuje się dziś motoreduktory, można znacznie zmniejszyć wymiary i wagę wielu urządzeń, które napędzane są silnikami na prąd stały lub zmienny. Nie tylko sama przekładnia nie zajmuje niepotrzebnego, dodatkowego miejsca, ale możemy też zastosować o wiele lżejszy i mniejszy motor. Dostosowaniem jego parametrów pracy do wymaganych przez urządzenie zajmie się już wbudowana przekładania, czyli reduktor.


Opublikowano

w

Tagi: