Rodzaje kotłów węglowych

Rozwój nowoczesnych technologii można zauważyć również w sprzętach, które umożliwiają nam ogrzewanie domu.

wegielKotły ze spalaniem górnym

Najnowocześniejsze kotły na paliwo stałe są proste, tanie i stosunkowo łatwe w eksploatacji. Dzięki temu, że ich komora załadunkowa jest jednocześnie komorą spalania, w bardzo krótkim czasie uzyskują swoją maksymalną moc. Później wystarczy tylko co jakiś czas dosypywać węgla do już rozpalonego paliwa, zaś czas pracy na jednym załadunku może wynosić nawet 10 godzin. Co więcej, sprawność takich kotłów dochodzi nawet do 75%, co czyni ich całkiem dobrą formą ogrzewania domostwa w zimie.

Niemniej jednak, takie kotły na spalanie górne nie posiadają żadnej skutecznej regulacji, dzięki której można by kontrolować intensywność procesu spalania. Można jedynie kontrolować ciąg, czyli ilość powietrza dostarczanego do spalania – dokonuje się tego zazwyczaj poprzez domykanie lub otwieranie specjalnych drzwiczek. Każdy dobrze wie, że im więcej jest powietrza, tym proces spalania będzie odbywał się szybciej, co z kolei przełoży się na intensywność wydzielanego ciepła. Niestety, nawet taka kontrola jest dosyć ograniczona, gdyż jeżeli węgiel w kotle już się dopala, to kontrolując ciąg możemy co najwyżej rozdmuchać żar.

Kotły ze spalaniem dolnym

Dwa powyższe akapity dotyczyły kotłów na spalanie górne. Istnieją jeszcze kotły ze spalaniem dolnym, które są o wiele bardziej nowoczesne, ale również jednocześnie droższe. Niemniej jednak, wydatki na takie kotły potrafią się zwrócić już po kilku sezonach grzewczych. Dlaczego? Pierwsza sprawa to taka, iż zużywają one mniej paliwa, a to już bardzo dużo.

Kotły dolnego spalania są jednak o wiele mniej tolerancyjne na rodzaj spalanego opału, co czyni je nieco bardziej wybrednymi i potencjalnie trudniejszymi w utrzymaniu. Takie kotły będą dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie mają dostępu węgli koksujących. Swoje wady, kotły dolnego spalania rekompensują wyższą sprawnością, która jest wyższa w porównania do wspomnianych wcześniej kotłów górnego spalania.

O kotłach można by pisać bardzo długie artykuły, lecz najważniejsze jest to, aby dobrać odpowiedni sprzęt do surowca, jakim chcemy ogrzewać dom. Jeżeli ma to być ekogroszek, to warto szukać takiego kotła, który jak najlepiej sprawdzi się podczas spalania tego surowca.


Opublikowano

w