Deweloperzy budują zbyt wolno

Mogłoby się wydawać, że tempo nowe inwestycje deweloperskie w Polsce powstają z zawrotną wręcz prędkością.

cialisOkazuje się jednak, że na tle Europy wcale już nie wypadamy tak dobrze, i aby dogonić inne rynki powinniśmy budować aż dwa razy więcej. Jeżeli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań liczonych na tysiąc mieszkańców, to deweloperzy muszą oddawać do użytku przynajmniej dwa razy więcej mieszkań niż ma to miejsce obecnie.

Wspomniana średnia europejska liczba mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców, wynosi 435 lokali. Taka sama średnia w Polsce wynosi zaledwie 363 mieszkania na tysiąc mieszkańców, a więc widzimy jak dużo jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii.

Deweloperzy mają ogromny potencjał, który niestety bardzo często jest hamowany przez przepisy regulujące branżę budowlaną. Powinny one maksymalnie pomagać deweloperom i upraszczać wszystkie procesy, głównie pod względem czasowym. Głównym problemem jest odpowiednie dopasowanie procesu budowy mieszkań w naszym kraju do realiów, jakie obecnie panują na rynku. Największą bolączką deweloperów są czasy oczekiwania na warunki zabudowy oraz wszelkie inne niezbędne decyzje i zezwolenia, bez których nie mogą oni rozpocząć prac.

Istnieją realne szanse na zmianę niektórych reguł oraz poprawę procesów budowlanych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział przygotowanie specjalnej ustawy w ramach projektu „Mieszkanie Plus”, dzięki której przyspieszeniu ulegną właśnie procesy budowlane. Niestety, jest również druga strona medalu – nie wiadomo do końca, czy zmiany w prawie dotyczyć będą wszystkich, czy jednak zostaną one ograniczone do inwestycji, które są budowane właśnie na potrzeby rządowego programu.

Niezależnie jednak od wszystkiego, wniosek jest jeden – jeżeli chcemy dogonić Europę, to mieszkania na sprzedaż musimy budować szybciej, a co za tym idzie więcej. Jak na tą sprawę wpłynie rządowy program „Mieszkanie Plus”? Tego zapewne dowiemy się wszyscy w najbliższym czasie, gdyż pierwsze inwestycje wchodzące w skład tego programu są już realizowane.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w