Farelki wciąż używane

farelkaTermowentylator w Polsce znany również jako farelka to urządzenie służące do ogrzewania pomieszczenia poprzez strumień ciepłego powietrza. Jest to więc ogrzewanie elektryczne a sposób jego działania przypomina suszarkę do włosów. Wewnątrz urządzenia znajduje się element grzejny, który rozgrzewa się pod wpływem płynącego przez niego prądu. Następnie powietrze przepływające przez urządzenie odbiera ciepło od tego elementu, rozgrzewając się, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na ogrzanie powietrza. Ciepłe powietrze wypływa z urządzenia , ogrzewając wybrane miejsca.

Farelki posiadają najczęściej dwa pokrętła. Jedno służy do regulacji intensywności nadmuchu a drugie reguluje temperaturę powietrza opuszczającego urządzenie. Zaletą tego małego urządzenia jest możliwość dogrzania się nim zimą a ochłodzenia latem ponieważ możemy go wykorzystać jak zwykły wentylator. Plusem jest również jego niska cena oraz  mała waga umożliwiająca bezproblemowe przenoszenie farelki z jednego pomieszczenia do drugiego. Atutem urządzenia jest również  jego cicha praca a to jest  ważne jeśli korzystamy z dodatkowego źródła ciepła np. w pracy. Konstrukcja i wyposażenie umożliwiają zastosowanie ich jako źródła dodatkowego, używanego w celu dogrzania.

Nie da się zaliczyć farelki do głównych źródeł ciepła. Dobrze spisują się jako przenośne źródła ciepła służące do ogrzewania niewielkich pomieszczeń. Często korzystamy z nich w pracy , jeśli główne źródło ogrzewania zawodzi i nie zapewnia nam wystarczającego uczucia ciepła. Wtedy na pomoc wzywamy farelkę. Wada to przede wszystkim wysoka cena nośnika ciepła czyli zużywają tyle prądu ile dają ciepła. Strumień powietrza wydmuchiwanego przez to małe urządzenie może zawierać duże ilości kurzu, zbieranego z podłogi o ile urządzenie nie jest wyposażone w filtr zasysanego powietrza. Ale jeszcze inna wadą , być może bardziej dokuczliwą to wysuszanie śluzówek, gdy strumień ciepłego powietrza skierowany jest wprost na twarz. Nie jest to przyjemne, dodatkowo jeśli dogrzewamy się w małym pomieszczeniu to cierpi jeszcze nasza skóra i włosy. Pomimo tych wad termowentylatory są skutecznym rozwiązaniem dla tzw. „zmarzluchów” na zmarznięte nogi.


Opublikowano

w