Jakie kupić narzędzia ręczne do ogrodu?

Jesień to czas sprzątania w ogrodach, ale również to dobry moment do uzupełnienia potrzebnych akcesoriów ogrodniczych. W wielu przypadkach wystarczy zapas narzędzi ręcznych do wykonania podstawowych czynności pielęgnacyjnych.

ogródSprzątanie ogrodu

Przed zimą należy oczyścić ogród, aby nie było nadmiaru szczątków roślin. Może to powodować procesy gnilne i namnażanie bakterii i chorób. Ma to wpływ na kondycję roślin po zimowaniu. Do wykonania tego zadania powinny być użyte grabie. Muszą one być a tyle delikatne, aby nie wyrywały trawy, a jedynie zbierały warstwę filcu roślinnego powstałą na powierzchni gruntu. Spowoduje to lepszy dostęp powietrza i wody do bryły korzeniowej traw. Długość trzonka należy dopasować do wzrostu osoby prowadzącej prace pielęgnacyjne. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem są grabie z regulowanym stopniem sztywności.

Pielęgnacja krzewów

Inne narzędzia wymagane są przy wyższej roślinności. W tym wypadku zastosowanie znajdą sekatory. Przy pracach na cienkich pędach wystarczą ręczne modele ze sprężyną ułatwiającą powrót do pozycji początkowej. Przy dużych krzewach możemy użyć takich z przedłużonymi rękojeściami. Pozwalają na zastosowanie większej siły, jak również do cięć na wysokości. Dobrze jest również przygotować sekatory na teleskopowym wysięgniku. Takie narzędzia ułatwiają dostęp do najwyższych gałęzi bez konieczności rozkładania drabiny. Cięcia z ziemi pozwalają na bezpieczne wykonanie prac ogrodniczych. Są one wprawiane w ruch za pomocą linii z plastikowym uchwytem.

Karczowanie starych drzew

Jeżeli w ogrodzie mamy stare krzewy lub chore i zniszczone drzewa konieczne może być ich usunięcie. Część prac można wykonać za pomocą siekiery. W pierwszej kolejności powinniśmy wyczyścić miejsce pracy z drobnych gałęzi. To pozwoli, na lepsze operowanie narzędziami. Wycinamy dalszą część martwych gałęzi i możemy dokończyć przy pomocy pilarki spalinowej.

Tak pozyskane drewno możemy porąbać na mniejsze kawałki i użyć do budowania detali architektury ogrodowej. Lub przeznaczyć do użytku w ogrodowym palenisku, lub wędzarni podczas ich użytkowania. Tak przygotowane narzędzia pozwolą również na wykonanie innych prac przy pielęgnacji terenów zielonych na naszej posesji.


Opublikowano

w

Tagi: