Czas na prace ogrodowe! Jakie narzędzia pomogą nam w cięciu?

Obcinanie uschniętych gałązek, przycinanie zielonych krzewów, ścinanie drzew… Nie ulega wątpliwości, że wiele prac ogrodowych opiera się na cięciu drewna. Z tego względu warto zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą nam w wykonaniu tych niezbędnych czynności. Co może nam się przydać?

Podręczne sekatory

sekatorTo prawdopodobnie najbardziej poręczne i najpopularniejsze narzędzia ogrodowe. Dzięki nim można z łatwością przycinać niewielkie gałązki i pędy. Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje sekatorów: krótkie, z długimi rączkami i na wysięgniku. Krótkie sekatory są używane do przycinania pędów o niewielkiej grubości – na ogół do około 30 mm. Są zatem świetnym narzędziem w przypadku niewielkiego, przydomowego ogródka, w którym znajduje się jedynie kilka roślin. Jednak jeśli nasz ogród jest nieco większy i można w nim znaleźć zarówno bujne krzewy, jak i niewielkie drzewa, warto zaopatrzyć się również w sekatory z dłuższymi rączkami i na wysięgniku. Dzięki ich użyciu można przyciąć pędy i drobne gałązki o grubości 40-50 mm. Dodatkowo, dzięki odpowiednim uchwytom, nie trzeba wchodzić na drabinkę, by dosięgnąć wyżej położonych gałązek.

Piły ręczne i siekiery

Niektóre osoby mogą pochwalić się naprawdę ogromnymi ogrodami, w których rosną nie tylko bujne krzewy czy kolorowe kwiaty, ale również drzewa. Niezbędny w tej sytuacji może okazać się zakup piły czy siekiery, które pozwalają na ścinanie większych gałęzi. Podobnie jak w przypadku sekatorów, można spotkać się z kilkoma rodzajami pił; najpopularniejsze są narzędzia ze zwykłą rączką, często kupowane są również piły kabłąkowe. Czym się różnią? Po pierwsze, piły kabłąkowe są na ogół znacznie dłuższe – mogą przekraczać długość 900 mm. Posiadają także wymienne ostrza (do drewna suchego i mokrego) oraz, w przeciwieństwie do pił z rączką, łatwiej posługiwać się nimi w trudno dostępnych miejscach. Czy posiadając piłę, warto kupować dodatkowo siekierę? To zależy od kilku czynników: jeśli na przykład często rąbiemy drewno, ponieważ mamy w domu piecyk lub kominek, niewątpliwie będzie to bardzo pożyteczne narzędzie. Możemy także ciąć grubsze kawałki drewna przy pomocy piły spalinowej.

Nożyce i kosy

Bardzo poręcznym narzędziem, przydatnym przy przycinaniu kwiatów lub krzewów, są również nożyce ogrodowe. Najczęściej można zakupić modele elektryczne lub akumulatorowe; zdecydowanie wygodniejsze są te drugie, ponieważ po naładowaniu można używać ich w dowolnym miejscu ogrodu, nie troszcząc się o długość kabla i źródło prądu. Czasami przydatna może okazać się również kosa – dotyczy to przede wszystkim trudno dostępnych miejsc ogrodu, gdzie wyrosła wysoka, trudna do skoszenia trawa.

Znaczna część prac ogrodowych polega na przycinaniu czy obcinaniu; dzięki tym zabiegom pozbywamy się zbędnych lub chorych części roślin i pozwalamy rozrastać się pielęgnowanej roślinności. Absolutną podstawą jest nabycie sekatora, który przyda się każdej osobie posiadającej ogród, nawet jeśli znajdują się w nim wyłącznie niewielkie kwiaty. Warto jednak zastanowić się, czy nie przydadzą nam się również inne narzędzia ogrodowe, jak np. piły.


Opublikowano

w