Kable górnicze – charakterystyka

Jesteśmy wręcz przekonani, że lwia część czytelników zgodzi się z nami, że górnictwo to niezwykle ciężki kawałek chleba. Jest to praca nie tylko niebezpieczna i żmudna, ale także wykonywana w niezwykle trudnych dla człowieka warunkach.

kableZ uwagi na ten fakt górnicy bardzo często wspomagani są przez specjalistyczne urządzenia i narzędzia, bez których wydobywanie określonego surowca byłoby niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. Wysoką efektywność pracy zapewnia element wyposażenia, o którym często się zapomina. Mowa oczywiście o kablach górniczych.

To właśnie dzięki nim możliwe jest podłączenie maszyn do źródła zasilania a także bezawaryjna ich praca w warunkach wysokiego zapylenia. Czym charakteryzuje się takie okablowanie? Przede wszystkim musi ono być przystosowane do pracy w różnego rodzaju kopalniach, przez co rozumiemy zastosowanie podczas ich produkcji wysoce wytrzymałej izolacji, niejednokrotnie wielostopniowej, która to zapewnia, że nawet podczas użytkowania maszyn i urządzeń w wysoce nietypowych pozycjach czy obszarach, kabel taki nie ulegnie przełamaniu, przerwaniu, czy też innemu uszkodzeniu, które to w rezultacie mogłoby doprowadzić do konieczności przerwania prac lub też – co gorsza – porażenia górników prądem elektrycznym.

Niezwykle istotna jest także wysoka elastyczność takiego okablowania, bowiem niejednokrotnie może się ono skręcać oraz wyginać – materiał izolacyjny ma za zadanie nie dopuścić w takim przypadku do pogorszenia walorów użytkowych czy też wydajności użytkowanego kabla. On sam niejednokrotnie jest dodatkowo zbrojony, co zapewnia mu maksymalną wytrzymałość. Nie należy także zapominać o specyfice materiału, z którego wykonana jest zarówno powłoka zewnętrzna jak i wewnętrzna produktu. Musi ona nie tylko wytrzymać duże przeciążenia i niejednokrotnie nieludzkie warunki pracy, ale także niemalże do zera zminimalizować ryzyko zaprószenia oraz rozprzestrzenienia się ognia. Jak bowiem wiadomo, pożar w kopalni – szczególnie jeżeli jest to kopalnia węgla – może skończyć się tragicznie dla pracujących w niej górników.

Producenci dokładają wszelkich starań, aby odpowiednio zabezpieczyć również poszczególne przewody stanowiące kluczowe elementy kabla. W tym celu każda z żył posiada oddzielny ekran, który to w przypadku wyższej jakości produktów jest dodatkowo wzmacniany skrętami wykonanymi z aramidu. Sam kabel powstaje z kolei z miedzi, która to charakteryzuje się wysoką przewodnością oraz niskimi stratami energetycznymi, przez co wręcz idealnie sprawdza się w wymagającym środowisku jakim bez wątpienia jest wnętrze kopalni. Z uwagi na swą specyfikę oraz jakość wykonania omawiane produkty są relatywnie kosztowne, jednakże po ich zakupie możemy mieć stuprocentową pewność, że będą one nam służyć przez długie lata, nawet przy ich codziennej eksploatacji w najtrudniejszych możliwych warunkach. Jest to inwestycja nie tylko w wydajność pracy, ale także w bezpieczeństwo górników.


Opublikowano

w