baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Mała kotłownia i piec na pellet? Jak najbardziej!

Kotły pelletowe zyskują coraz większą popularność. Pellet jest ekologicznym paliwem zaliczanym do biomasy, a same kotły dzięki temu, że są zautomatyzowane dają duży komfort obsługi. Co należy wiedzieć przed zakupem kotła na pellet?

Piece gazowe, piec elektryczny, kotły na ekogroszek czy kominki – sposobów ogrzania domu jest wiele. Czym kocioł na pellet wyróżnia się na tle innych i kiedy stanowi idealne rozwiązanie dla Twojego domu? Dowiesz się tego poniżej!

Piec Kocioł pelletowy – dlaczego warto go zainstalować?

piecKotły pelletowe mają mnóstwo zalet. Są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne w obsłudze. Sprawdzają się idealnie wszędzie tam, gdzie nie ma doprowadzonej sieci gazowej oraz w przypadku osób, które nie chcą przepłacać na innego rodzaju ogrzewaniu, np. elektrycznym.

Pellet to nic innego jak paliwo powstałe ze sprasowanych odpadów drewna, które posiada wysoką wartość opałową. Jest wygodne w użyciu (nie brudzi i pozostawia niewielką ilość popiołu, który na dodatek można wykorzystać jako nawóz). Jest także łatwy w przechowywaniu.

Piece na pellet są też łatwe w instalacji i obsłudze. Z tego względu szczególnie polecane są osobom, które nie mają czasu by codziennie rozpalać i kontrolować ogień w piecu. Instalując w domu kocioł na pellet z podajnikiem nie będziesz musiał tego robić. Obsługa takiego pieca ogranicza się do uzupełnienia zapasu paliwa raz na kilka dni i do jego czyszczenia – choć w przypadku nowoczesnych urządzeń również to jest wykonywane automatycznie!

Jak wybrać odpowiedni kocioł pelletowy?

By kocioł dobrze nam służył przede wszystkim musimy odpowiednio dobrać jego moc do budynku. Niewątpliwą zaletą kotłów pelletowych jest ich nieduża wielkość. Istnieją wąskie kotły kompaktowe z zasobnikiem na pellet usytuowanym nad wymienniku wymiennikiem kotła. Umieszczony jest on na górze, a nie z boku co pozwala na znaczną oszczędność miejsca. Są to m.in. urządzenia o nazwie Calori, Eko slim, Bioslim czy Epsilon. Niewielkie i niezawodne kotły pelletowe znajdziesz na https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html .

Pamiętajmy jednak by w zależności od modelu kotła zachować wymaganą przestrzeń wokół nieco umożliwiającą jego czyszczenie i prace serwisowe. Kotłownia powinna bowiem również spełniać wymagania wymogi i normy, czyli zachować pod względem wymagane wymaganych odległości od ścian i przegród, oraz zapewnić właściwą wentylację i dopływ powietrza niezbędnego do spalania czy wykonać odpowiedni kanał wentylacyjny..

Przy zakupie kotła warto też zwrócić uwagę na to sprawność wymiennika wodnego kotła była jak najwyższa. Kotły Bio Slim czy Eko Slim są wyposażone w ekonomizery usytuowane w poziomych płomieniówkach /kanałach spalinowych, o walcowej konstrukcji mają poziome płomieniówki z zastosowaniem ekonomizerów, co pozwala na zwiększony odzysk ciepła ze spalin.

Warto zwrócić uwagę na standardowe osprzęt kotłów. Wydajny palnik pelletowy z funkcją automatycznego czyszczenia powinien być też wyposażony w modulację nadmuchu powietrza z systemem „Adaptive control”, który zapewni jego niezawodną pracę. Z kolei wentylator wyciągowy wyeliminuje problem z niewłaściwym ciągiem kominowym i będzie stabilizował pracę kotła.

Kupując kocioł na pellet warto zaufać profesjonalistom/specjalistom. Służą oni nie tylko profesjonalnym/fachowym doradztwem, ale także sprzętem najwyższej jakości.


Opublikowano

w

Tagi: