Metody cięcia materiałów budowlanych

W trakcie prac budowlanych wykorzystuje się zarówno materiały łatwiejsze, jak i trudniejsze w obróbce. Za każdym razem musimy zastosować narzędzia i metody pracy dostosowane do indywidualnych cech danego materiału, aby uzyskać odpowiedni efekt, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń.

Cięcie drewna

Drewno nadal jest materiał często wykorzystywanym w budownictwie. Szczególnie ważną rolę odgrywa podczas tworzenia konstrukcji dachowej. To materiał dość miękki, dlatego obróbka nie sprawia większych trudności. Najczęściej do jego cięcia wykorzystuje się pilarki, zarówno łańcuchowe, jak i ręczne. Pierwsze zapewniają nam większą wygodę i szybsze wykonanie, jednak w przypadku mniejszych elementów lepiej sprawdzają się pilarki ręczne. W trakcie cięcia drewna zaleca się noszenie okularów ochronnych, w celu uniknięcia dostania się do oczu trocin.

Cięcie betonu

cięcie betonuBeton jest znacznie twardszy od drewna, dlatego wymaga zastosowania mocniejszych narzędzi. Do dyspozycji mamy piły tarczowe na stojaku oraz piły ręczne. Pierwsze wykorzystuje się głównie do cięcia lekkich płyt betonowych oraz bloczków cementowych, natomiast drugie do cięcia płyt. Do wycinania bruzd w murach, posadzkach czy ścianach działkowych wykorzystuje się bruzdownicę. Urządzenia do cięcia betonu muszą być wyposażone w odpowiednią tarczę, najlepiej diamentową. Zakupione w sklepie MAGMA tarcze do betonu doskonale radzą sobie z cięciem tego trudnego w obróbce materiału.

Cięcie metalu

Kolejnym materiałem, często wykorzystywanym w trakcie prac budowlanych, jest metal. Najlepszym sposobem na pocięcie metalu jest zastosowanie specjalnego lasera. Takie rozwiązanie można zlecić specjalistycznej firmie, jednak nie zawsze jest to opłacalne. Jeżeli nie mamy zbyt dużej ilości metalu do pocięcia, to wystarczająca będzie piła tarczowa albo ręczna. W przypadku prętów albo cienkich blach można spróbować cięcia przy pomocy specjalnych nożyc. Do wyboru mamy nożyce mechaniczne oraz elektryczne. Te pierwsze są oczywiście tańsze, jednak większej firmie budowlanej bez wątpienia przydadzą się nożyce elektryczne.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że wykorzystywanie narzędzi przeznaczonych do materiałów innego rodzaju jest dużym błędem. Niektórzy podejmują próby na przykład pocięcia drewna do szlifierką metalu, ale kończy się to zniszczeniem materiału. Tego typu eksperymenty mogą doprowadzić także do zniszczenia urządzeń, dlatego lepiej z nich zrezygnować.


Opublikowano

w