Nowe oblicze wnętrz ze schodami spiralnymi

Z uwagi na niestandardowe wymiary pomieszczenia, nasze mieszkanie niekiedy wymaga zastosowania kreatywnych, oszczędzających przestrzeń rozwiązań. Problem pojawia się wtedy, gdy naszym zadaniem jest zaplanowanie klatki schodowej. Na szczęście jest na to sposób. To oczywiście schody spiralne, które nie tylko idealnie dostosowują się do posiadanego metrażu, ale również doskonale zdobią całe wnętrze, skutecznie przyciągając uwagę odwiedzających nasz dom osób.

schody spiralneSchody spiralne, inaczej nazywane również mianem kręconych czy krętych, stanowią model konstrukcji wybierany przez osoby, którym zależy na wygospodarowaniu jak największej ilości wolnej przestrzeni.  Ich bieg zazwyczaj wpisany jest w kwadrat lub koło, a cała średnica waha się od 1,30 m do 2,0 m, choć zdarzają się przypadki, że może być nawet mniejsza od podanej. Stopnie w kształcie trójkątnym bądź trapezowym zazwyczaj są bardziej strome niż w przypadku klasycznych konstrukcji, co dla niektórych może stanowić mankament pogarszający funkcjonalność. Przy zastosowaniu specjalnej powłoki antypoślizgowej oraz oświetlenia, które dodatkowo podnosi walory estetyczne okazuje się, że omawiana konstrukcja w niczym nie odbiega od swoich tradycyjnych odpowiedniczek.

Schody spiralne doskonale pasują do nowoczesnych, modernistycznych wnętrz, skutecznie zastępując klasyczne klatki schodowe, w których zastosowanie dużych, przestronnych konstrukcji nie miałoby racji bytu. Do największych zalet tego typu rozwiązania możemy niezaprzeczalnie zaliczyć mniejszą powierzchnię, jaką zajmują, co w przypadku niewielkiego metrażu jest rzeczą absolutnie najważniejszą. Na popularność schodów spiralnych wpływa również bogactwo różnorodnych materiałów, które są możliwe do wykorzystania podczas ich budowy. Do produkcji stopni najczęściej używane jest drewno dębowe, jesionowe, bukowe, czasem również egzotyczne, które wiąże się z podwyższonym kosztem realizacji konstrukcji. Całość wzbogacona jest balustradą, najczęściej wykonaną ze szkła lub metalu – w zależności od naszych preferencji oraz utrzymywanej we wnętrzu stylistyki.

schody zabeigoweWarto podkreślić, że wnętrza ze schodami spiralnymi w roli głównej prezentują się niezwykle okazale, znacznie lepiej niż byłoby to zauważalne w przypadku zastosowania tradycyjnych rozwiązań. Nic zatem dziwnego, że wiele osób nie przywiązuje ogromnej wagi do kwestii związanych z funkcjonalnością, na poczet wysokich walorów wizualnych, jakimi te bezsprzecznie się charakteryzują. Mnogość nieograniczonych względów estetycznych czynią ze schodów spiralnych alternatywę na metamorfozę każdego wnętrza, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na odbiór całej stylizacji.


Opublikowano

w

Tagi: