Nowoczesne palisady: betonowe, ale kolorowe

Beton nie jest dziś szczególnie lubiany jako materiał do budowy domów, zwłaszcza jednorodzinnych, ale doskonale sprawdza się jako surowiec do produkcji kostki brukowej, obrzegowań i palisad. Nie jest już, bo być nie musi, szary i bury: kolorowe pigmenty sprawiają, że prezentuje się o niebo lepiej niż przed laty, gdy jego widok był po prostu przygnębiający. Również formy poszczególnych elementów są dziś dostępne w dużym wyborze, o czym można się przekonać na stronie https://www.bruk-bet.pl/produkty/palisady.

palisadaRóżne funkcje palisady

Palisada betonowa jest niezwykle mocna i trwała, oczywiście pod warunkiem prawidłowego montażu. Może więc z powodzeniem przez wiele lat pełnić rozmaite funkcje. Jeśli ma formę prostopadłościenną, a więc jest szczelna, może np. stanowić murek lub umocnienie jakiegoś nasypu. Palisada może też stanowić ogrodzenie piaskownicy, wyznaczać ścieżki, strefy na jakimś terenie, nadaje się na fontanny lub oczka wodne. Może stanowić wykończenie schodów, chronić drzewa i krzewy etc.

Liczy się grunt, podłoże i fundament

Tworzenie palisady wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu. Dobrze jest go uprzednio zbadać, bo jeśli się okaże, że na przykład tuż pod powierzchnią zatrzymuje się woda lub poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, mogą pojawić się poważne problemy.

Pod palisadę należy przygotować odpowiednią podbudowę. Dobrym materiałem na nią będzie żwir lub podobne kruszywo. Im wyższa ma być palisada, tym głębiej będzie musiała zostać osadzona w podsychającym betonie, który zostanie uprzednio wylany na wyrównane i utwardzone podłoże. Grubość warstwy betonowej trzeba więc dostosować do wysokości elementów palisady. Powinna ona wynosić nawet 1/3 wysokości pojedynczego elementu, co zapewni palisadzie stabilność i wytrzymałość na ewentualne obciążenia.

Zrób to sam? Może lepiej nie…

Wykonanie dobrze jest więc zlecić fachowcom z odpowiednim doświadczeniem, którzy nie tylko zbudują palisadę jak należy, ale i udzielą gwarancji na jakość wykonanych prac. Laik może nie poradzić sobie nawet z obliczeniami wymiarów fundamentu, a co dopiero z wykonaniem go zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Biorąc pod uwagę, że palisady to nie tylko element praktyczny, ale też wpływający wydatnie na estetykę danego miejsca, roztropne będzie zainwestowanie nie tylko w dobry materiał, ale i należycie wykonaną robociznę.

Warto też zawczasu przemyśleć kształt palisady: nikt nie powiedział, że musi ona przebiegać prostymi liniami – w wielu sytuacjach sprawdzą się fale, półkola czy elipsy. Pomysłowość jest zawsze w cenie i przy tworzeniu małej architektury wokół własnego domu lub na terenie należącym do firmy warto się do niej odwoływać.


Opublikowano

w