Okna i rolety w łazience – kilka spostrzeżeń

Zwykle staramy się rozplanować własny dom tak, by w projekcie łazienki znalazła się przestrzeń na okno. Jeśli więc projekt łazienki okno przewiduje, warto wiedzieć co nieco na ten temat.

roletyŁazienka jest dość specyficznym miejscem, szczególnie jeśli chodzi o panujący w niej klimat. Okno musi być dobrze dobrane i odpowiednio dopasowane. Czy wiemy wszystko na temat dobory okien i rolet łazienkowych?
Zwykle bagatelizujemy ten temat twierdząc, że łazienka jest miejscem w domu jak każde inne, więc konsumenci nie widzą powodów, dla których mieliby poświęcać tej kwestii więcej czasu i uwagi. Czy słusznie?

Jakie są zalety z posiadania okna w łazience?

Zalet z posiadania okna w łazience jest wiele. Pierwszą z nich jest fakt, że dzięki dostępowi światła dziennego do wnętrza, nie jesteśmy zmuszeni za każdym razem włączać światło. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną, będą zdecydowanie niższe. Co więcej, okno umożliwia lepszą wentylację, więc problem zaparowanej łazienki będziemy mieli z głowy. Ponadto, okno sprawdza się przede wszystkim w małym wnętrzu. Dzięki dostępowi światła dziennego, nasza łazienka optycznie się powiększy.

A co jeśli mamy okno w łazience na wprost okna sąsiada?

Świadomość, że ktoś może nas w łazience zobaczyć nie jest przyjemna. Jednak fachowcy uważają, że i na ten problem można poradzić. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zamontowanie rolety. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo wzorów i kolorów. Możemy zdecydować się zarówno na rolety wewnętrzne, które są dość tanie, jak i na rolety zewnętrzne. Te ostatnie kosztują dużo więcej, jednak pełnią również funkcję antywłamaniową.

A co z kształtem i wielkością okna łazienkowego?

Jeśli chodzi o wielkość okna łazienkowego, to największą popularnością cieszą się okna niewielkie. Dlaczego? Fachowcy podkreślają, że wielkie okna psują intymny charakter łazienki. Zamontowanie zbyt dużej szyby może powodować dyskomfort i sprawić, że w takim wnętrzu nie będziemy czuć się swobodnie. A co, jeśli chodzi o kształt? Czy tutaj również zauważa się jakieś tendencje? Okazuje się, że najczęściej wybieranymi kształtami okien łazienkowych są prostokąty oraz kwadraty. Do łazienki pasują również okna w formie koła, jednak ze względu na niestandardowy kształt, są one o wiele droższe od okien kwadratowych czy prostokątnych. Co więcej, okna okrągłe zwykle dostępne są jedynie na specjalne zamówienia, co tylko dodatkowo powiększa i tak już duże koszty.

Dopasowanie rolety do okna

Zanim zdecydujemy się na zakup rolet okiennych do łazienki, powinniśmy wiedzieć, czym tak naprawdę różnią się rolety okienne na wymiar od rolet standardowych. Czy tzw. rolety standardowe można kupić do każdego okna? Niestety nie. W zależności od producenta możemy spotkać 8-12 standardowych szerokości rolet oraz 5-7 długości.
Tymczasem rolety na wymiar są projektowane zgodnie z życzeniem klienta, to oznacza, że można dopasować je do każdego okna niezależnie od jego gabarytów, kształtu (także okna trapezowe i półokrągłe) oraz położenia na ścianie (np. okna dachowe).
Zaprojektowana zgodnie z wymiarami roleta nie tylko lepiej się prezentuje, ale najczęściej jest bardziej funkcjonalna.


Opublikowano

w

Tagi: