baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Oświetl swój ogród – najlepsze lampy ogrodowe

Oświetlenie ogrodu to bardzo istotna kwestia, która powinna być dobrze przemyślana. Odpowiednia ilość światła pozwala na swobodne i bezpieczne poruszanie się po ogrodzie nawet po zmroku. Po za tym za pomocą lamp ogrodowych można stworzyć przyjemny nastrój i mile spędzić czas z przyjaciółmi w altance, czy też na tarasie. Nie można zapomnieć również o tym, że przemyślane oświetlenie ogrodu to doskonały straszak na złodziei. Oświetlenie jest, więc niezbędne w każdym ogrodzie i niesie ze sobą wiele korzyści. Problem pojawia się jednak, kiedy wybierzemy się do sklepu i nie wiemy, jaką lampę ogrodową zakupić.

łąkaNa stoiskach z oświetleniem są setki przeróżnych lamp ogrodowych mają rozmaite formy, kształty i wzory. Podczas zakupu można zdecydować się na wybrany styl np. retro i zakupić lampy ogrodowe stylizowane na stare latarnie gazowe. Innym rozwiązaniem są lampy ogrodowe nowoczesne w postaci reflektorków, które mocuje się do elewacji lub stojące lampy słupki umieszczane na podłożu. Duża popularnością cieszą się reflektorki do oczek wodnych, które po odpowiednim ulokowaniu budują tajemniczą atmosferę po zmroku.

Jak właściwie dobrać lampy ogrodowe?

Dom starodawny

Wybór odpowiedniego oświetlenia do ogrodu powinien być przemyślany w oparciu o styl naszego domu. Kiedy posiadamy typowo polski i wiejski domek z gankiem, a w ogrodzie mamy starodawną altankę porośniętą pnączami powinniśmy wybrać lampy stylizowane. Lampy ogrodowe stylizowane najlepiej umieścić na elewacji w okolicy drzwi wejściowych do domu i do ogrodu, wzdłuż ścieżki wiodącej do domu, a także w pobliżu oczka wodnego lub altanki. Lampy stylizowane są dość drogie, głównie metalowe, zawsze można poszukać tańczysz zmienników wykonanych z tworzywa sztucznego.

Dom nowoczesny

Nowoczesny dom wymaga zastosowana nowoczesnych lamp ogrodowych w ciekawych formach. Nowoczesne lampy ogrodowe mają zazwyczaj prosty, ale jednocześnie nietuzinkowy kształt, który dyskretnie wpisuje się w krajobraz. Tutaj z cenami również bywa różnie, ale zawsze można skorzystać z tańszych opcji. Koszt nowoczesnej lampy do ogrodu to mniej więcej od 30 złotych nawet po kilkaset złotych.

Świetnym rozwiązaniem są pływające reflektorki i lampy podwodne, które można zakupić nawet za 50 złotych. Tego typu lampy ogrodowe przepięknie oświetlają wodę w oczku, doskonały efekt uzyskuje się, kiedy w wodzie umieszczone są lilie lub inne kwiaty oraz pływają rybki.

Lampy ogrodowe wodne mają wodoodporne obudowy i często kilka przesłon, np. w kolorze czerwonym, pomarańczowym, zielonym czy niebieskim. Dają one na prawdę niesamowite efekty dekoracyjne i są warte swojej ceny.

Podczas zakupu lamp ogrodowych należy wybierać oszczędne rozwiązania, czyli lamy z technologią LED. Pozwalają one bardzo dużo zaoszczędzić energii dla przykładu roczny rachunek za cztery takie lampy zapalane na kilka godzin w ciągu doby wynosi mniej więcej 30 złotych. Lampy ogrodowe LED to bardzo dobre i rozsądne rozwiązanie, oczywiście można również skorzystać z oświetlenia solarnego. Należy pamiętać, aby nie kupować też najtańszych solarnych światełek, po kilka zł za sztukę, ponieważ szybko się psują i dają mały strumień światła. Zdecydowanie korzystniej jest zainwestować w droższe odpowiedniki z możliwością wymiany baterii. Wysokiej jakości lampy solarne po naładowaniu potrafią świecić po zmroku nawet przez 8 godzin i przez cały czas dają jednostajny strumień światła.

Podstawowe rodzaje lamp ogrodowych

Najczęściej wybierane lampy ogrodowe to:

  • kinkiety
  • słupki
  • reflektory
  • lampy nawierzchniowe

Kinkiety umieszcza się na ścianie budynku lub altanki. Mogą być montowane przy samej ścianie lub tak, by oprawa nieco była oddalona. Bardzo dobrym rozwiązaniem są lampy ogrodowe- kinkiety, które są wyposażone w czujnik zmierzchowy. Czujnik włącza lampę samodzielnie, kiedy zarejestruje nadejście zmroku.

Słupki to lampy ogrodowe, które umieszcza się bezpośrednio na podłożu. Można wybrać lampy ogrodowe słupki z możliwością regulacji wysokości lub od razu zakupić słupki o konkretnej wysokości. Najlepiej umieszczać je na twardym podłożu, poleca się ich mocowanie na stałe np. do fundamentów. Lampy ogrodowe słupki również występują w formie z czujkami ruchu lub zmierzchu.

Reflektory dają skupione światło i doskonale sprawdzają się, jako, oświetlacze wybranego obiektu. Dowolnie można ustalić kąt padania strumienia światła w każdym reflektorze. Reflektory głównie wykorzystywane są do oświetlania wejść, fontann lub posągów.

Lampy nawierzchniowe stosowne są do oświetlania powierzchni ścieżki lub podjazdów. Należy zakupywać konkretnie i solidnie wykonane lampy ogrodowe nawierzchniowe, ponieważ będą one stale narażone na chodzenie i jeżdżenie – tutaj nie warto oszczędzać.


Opublikowano

w