Płaska dachówka – nowość w pokryciach dachów

Każdy kto właśnie rozpoczyna lub jest w trakcie budowy domu prędzej czy później stanie przed koniecznością wyboru pokrycia dachowego. Dach to element równie istotny jak fundamenty, ściany czy strop budynku. Jako element zamykający konstrukcję od góry musi być odporny na różne warunki atmosferyczne, szczelny i solidnie wykonany. Od tego zależy komfort mieszkających w domu osób.

dachowkaDach pełni również funkcję estetyczną, dlatego oprócz solidności wykonania tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału jakim będzie on pokryty. Oferta dostępnych na rynku pokryć dachowych jest ogromna – co z jednej strony pozwala inwestorom na swobodny wybór, z drugiej jednak rodzi szereg pytań i wątpliwości – który rodzaj pokrycia będzie najlepszy.

Jednym z najnowocześniejszych trendów w temacie pokryć dachowych są dachówki płaskie. Ich fenomen wynika z faktu, że idealnie łączą estetykę z funkcjonalnością. Tworząc bardzo szczelne pokrycia dachu, bez wyraźnych linii podziału świetnie wpisują się w tak modny od wielu lat styl minimalistyczny.

Tego typu dachówka bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w domach budowanych w stylu nowoczesnym, podkreślając modernistyczną bryłę budynku. Ale równie dobrze można wykorzystać je w domach budowanych stylem klasycznym.

dachowka płaskaDachówka płaska dostępna jest w pełnej palecie kolorystycznej, jednakże zauważyć można, że inwestorzy coraz częściej wybierają kolory ciemne – antracyt, grafit, czerń, przełamując tym samym dotychczasową dominację dachówki czerwonej, która powoli traci zwolenników. Czas pokaże czy jest to trend chwilowy czy może na stałe zagoszczą u nas dachówki w ciemnych kolorach.

Faktem jest natomiast, że dachówka płaska w ciemnym kolorze dodatkowo podkreśla elegancki i modernistyczny charakter budynku.

Płaski kształt dachówki bardzo dobrze sprawdza się na powierzchniach pionowych, stąd coraz częstsze wykorzystywanie dachówki płaskiej nie tylko jako pokrycia dachu, ale także jako częściowe pokrycie elewacji, stanowiące element ozdobny.

Dachówka płaska może być układana na dwa sposoby – tradycyjny oraz tzw.mijankowy, w którym kolejne dachówka w kolejnych rzędach układana jest z przesunięciem o połowę.

Dachówka płaska jest chętnie wybierana nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Zrobione z niej pokrycie jest bardzo szczelne, spełniając surowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynku.


Opublikowano

w

Tagi: