Samodzielne urządzanie ogrodu

lawka3Niedługo pożegnamy zimę i zaczniemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, m.in. w przydomowym ogrodzie. Warto już teraz zaplanować to, jak będzie wyglądał, w co powinien być wyposażony czy jakie rośliny posadzimy na wiosnę. Część elementów małej architektury możemy wykonać samemu. Jak zatem zabrać się za samodzielne urządzanie ogrodu?

Zanim zaczniemy myśleć o wyposażeniu w pierwszej kolejności rozplanujmy poszczególne obiekty i strefy adekwatnie do posiadanej przestrzeni. W mniejszym ogrodzie postawmy na najpotrzebniejsze elementy – wygodną ławkę, miejsce na stolik oraz krzesła czy niewielki domek na narzędzia. Mając do dyspozycji więcej przestrzeni możemy pomyśleć o dodatkowej altanie czy fontannie.

ławka w altanie
Ławka ogrodowa o drewnianej konstrukcji, fot. Eco-Market

Podstawowe wyposażenie

Ogród to miejsce, gdzie odpoczywamy, bawimy się z dziećmi czy spędzamy wolny czas z rodziną oraz przyjaciółmi. Dlatego kilka elementów jest niezbędnych, aby działka obok domu była urządzona funkcjonalnie i estetycznie. Nawet na niedużej przestrzeni warto pomyśleć o domku na narzędzia. Ukryjemy w nim wszystkie mało eleganckie sprzęty, ale także zabawki, rowery czy akcesoria ogrodowe. Dzięki temu ogród będzie uporządkowany oraz zadbany, a wszystkie narzędzia umieszczone na swoim miejscu. Domek na narzędzia możemy zakupić w sklepie ogrodowym lub spróbować zbudować go samemu. Drugim bardzo istotnym miejsce jest strefa relaksu. Tutaj warto zadbać o wygodne siedziska, stolik z krzesełkami i stanowiskiem na grilla. Jeśli dysponujemy większym ogrodem tę część możemy ukryć w altanie.

ławka
Ławka o żeliwnej konstrukcji, fot. eco-market.pl

Samodzielne stworzenie ławki

Elementy wyposażenia ogrodu narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego powinny być wykonane z solidnych i trwałych materiałów, takich jak: drewno, metal czy beton. Część z obiektów, takich jak ławka, możemy wykonać samemu. W zależności od tego z czego ma być ona wykonana powinniśmy zakupić odpowiednie materiały. Trwała ławka to z pewnością ta z fundamentem z betonu. Na jej wierzchu należy umocować dobrej jakości drewno, które uprzednio trzeba zabezpieczyć przed grzybami i pleśnią, a następnie zaimpregnować.

Więcej o tym jak dobierać elementy małej architektury ogrodowej w procesie tworzenia ogrodu, znajdziesz tutaj: www.eco-market.pl/lawki-parkowe.