Wybieramy daszek nad drzwi wejściowe. Zobacz, dlaczego jest tak ważny!

Daszek nad drzwiami wejściowymi do domu pełni rolę zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Stanowi swego rodzaju wizualne wykończenie elewacji – zwieńczenie wejścia. Jednocześnie zabezpiecza drzwi przed zacinającym deszczem lub śniegiem. Sprawdź, jak wybrać ładny i funkcjonalny daszek nad drzwi wejściowe.

Czy daszek nad drzwiami do domu jest konieczny?

Daszek osłaniający drzwi wejściowe to element bardzo przydatny w przypadku domów pozbawionych ganku. Chroni przed deszczem i śniegiem nie tylko drzwi, ale również nas, na przykład wtedy, gdy szukamy kluczy. Osłania także lampę umieszczoną przed wejściem, dzięki czemu z pewnością przedłuży jej żywotność. Co więcej, niektórzy producenci drzwi wejściowych zastrzegają, że gwarancja na ich produkty ważna jest wyłącznie wtedy, gdy drzwi są odpowiednio zabezpieczone – właśnie poprzez zamontowanie daszku. Dodatkowo daszek nad drzwi stanowi swego rodzaju wykończenie wizualne wejścia. Warto dobrać go pod względem stylu do elewacji, tak aby tworzył z nią spójną kompozycję.

Rodzaje daszków nad drzwi wejściowe

daszekWykonanie daszku nad drzwiami możemy zlecić specjaliście, wykonać go samodzielnie lub kupić gotowy produkt, wymagający jedynie montażu. W ofercie producentów dostępne są modele w różnych kształtach, dzięki czemu z łatwością wybierzemy coś pasującego do elewacji budynku. Do wyboru mamy daszki proste, klasyczne dwuspadowe, łukowate. Wykonane być mogą z drewna, stali, szkła hartowanego albo poliwęglanu. Mogą być montowane tylko do ściany za pomocą wsporników lub podparte od zewnętrznej strony na słupkach czy kolumnach.

Jaki materiał na daszek?

Wybierając daszek nad drzwi wejściowe, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię materiału. Musi on przede wszystkim pasować do elewacji budynku. W przypadku domów tradycyjnych sprawdzą się konstrukcje drewniane, pokryte dachówką. Ze względu na ciężar wymagać będą jednak podparcia; lżejsze będą konstrukcje aluminiowe czy stalowe. Do elewacji nowoczesnych pasować mogą daszki ze szkła hartowanego lub poliwęglanu. Są to materiały stosunkowo odporne na temperaturę i działanie promieniowania słonecznego.

Sdaszek nad drzwiposób montażu daszku nad drzwiami wejściowymi

Jeśli zależy nam na daszku, który możemy zamontować samodzielnie niewielkim nakładem pracy, powinniśmy wybrać gotowy model, przeznaczony do przykręcenia do ściany, wyposażony w instrukcję montażu. Jeśli priorytetem jest natomiast konkretny wygląd zadaszenia nad wejściem, może okazać się, że nie obędzie się bez ekipy budowlanej. Najtrudniejszy będzie montaż ciężkiego daszku podpartego na słupach lub kolumnach. Musimy nie tylko przykręcić konstrukcję do elewacji, ale też odpowiednio umocować podpory, co wymaga wprawy i znajomości tematu.

Zadaszenie nad drzwiami wejściowymi to bardzo ważny element elewacji. Stanowi wizualne wykończenie wejścia oraz zabezpiecza drzwi przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Warto dobrze przemyśleć, jaki daszek będzie najlepszy pod względem kształtu, materiału, konstrukcji i wielkości.


Opublikowano

w

Tagi: