baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Z czego wybudować dom?

Budując własny dom, wybór materiału jest jedną z pierwszych oraz najważniejszych decyzji, która wpływa na trwałość całego budynku. Jak wybrać odpowiedni materiał budowlany i jakie materiały są najpopularniejsze?

Dom to zarówno własny kąt, jak także schronienie. W polskim klimacie klimat nie jest ekstremalny, jednak zdarzają się nieprzyjazne czynniki atmosferyczne, którym dom musi stawiać opór. Największe znaczenie dla budowy domu w Polsce ma duże zróżnicowanie temperatur w ciągu roku, przez co ważna jest odpowiednia termoizolacja budynku. Domowa ściana składa się najczęściej z dwóch lub trzech warstw materiału budowlanego z wkładką styropianową o grubości co najmniej 15 centymetrów. Niektóre rodzaje bloczków mają tak niski współczynnik przenikania ciepła, że można uzyskać optymalny efekt nawet przy jednej warstwie – mimo to eksperci budowlani rekomendują stosowanie dwóch. Dzięki temu jest pewność, że ściana zapewni izolację termiczną i akustyczną na wysokim poziomie.

Materiały do budowy domu dzielą się na kilka rodzajów:

Cegły

Cegła ceramiczna od setek lat znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Obecnie wykorzystywana do stawiania ścian dwu- lub trójwarstwowych. Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar cegły, można z niej ułożyć dowolną konstrukcję. Przy jej pomocy wykonasz nie tylko ściany, ale też nadproża czy sklepienia. Pod względem izolacji cieplnej i akustycznej najlepiej sprawdzi się cegła dziurawka. Z kolei do postawienia ścian nośnych sprawdzi się cegła pełna, wyróżniająca się dużą wytrzymałością na obciążenie. Oprócz cegieł zwykłych istnieją także modele licowe, czyli przeznaczone do wykonania elewacji. Jeżeli zastanawiasz się, jaki materiał na ściany zewnętrzne domu będzie wyjątkowo odporny na czynniki atmosferyczne, wybierz cegły klinkierowe.

Zastosowanie cegieł jest dobrym wyborem dla projektu o nietypowej architekturze. Przy pomocy małych elementów da się uzyskać każdy kształt. Użycie cegieł jest dobre także przy budowaniu klasycznej elewacji.

Bloczki

Licząc na dobre parametry materiału przy stosunkowo niewielkiej wadze, warto zwrócić uwagę na bloczki. Dzielą się na dwa rodzaje, które różnią się właściwościami. Bloczki komórkowe są około dwukrotnie lżejsze od silikatów. Poza tym posiadają wiele wspólnych cech, jak dobry poziom izolacji akustycznej, niski współczynnik przenikania ciepła oraz zwiększona odporność na działanie ognia. Warto zauważyć, że wykonane z betonu bloczki komórkowe są bardziej nasiąkliwe niż ich piaskowo-wapienna wersja. Zastosowanie bloczków komórkowych to budowa dowolnych ścian domowych, za to do ścian zewnętrznych lepiej nadają się silikaty.

Pustaki ceramiczne

Pustaki ceramiczne, znane także jako bloczki ceramiczne są najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jaka jest przyczyna popularności tego rozwiązania? Przede wszystkim pustak ceramiczny zapewnia bardzo skuteczną izolację akustyczną i termiczną. Podobnie jak inne bloczki, ten model jest odporny na ogień. Co więcej, wyróżnia się bardzo niską nasiąkliwością. Zalety pustaków ceramicznych przyćmiewają cechy innych materiałów budowlanych. Bloczki mają jednak tendencję do kruszenia się w wyniku doznania wstrząsów lub otarć, więc trzeba je ostrożnie transportować. Lecz kiedy zostaną już połączone w ścianę, stają się wytrzymałe.


Opublikowano

w

Tagi: