Jak przechowywać drewno

Drewno może być wykorzystywane w paleniu w kominkach lub kotłach. Może zapewnić w naszym domu nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także romantyczny nastrój. Dodatkowo według ekspertów palenie drewnem sezonowanym jest najbardziej ekologiczną i efektywną metodą palenia w kotłach i piecach na paliwa stałe.

drewnoJednak, żeby cieszyć się ciepłem i maksymalnie wykorzystać właściwości drewna musimy zadbać, żeby opał był odpowiednio przechowywany. Jaką formę przechowywania wybrać?

Drewno składowane „pod chmurką”

Często przechowujemy drewno pod jedną ze ścian naszego domu lub w stosach na niewielkim przeznaczonym do tego celu placu. Jest to stosunkowo proste i jednak wymaga zastosowania się do kilku zasad. Najważniejsze jest, żeby drewna nie układać bezpośrednio na ziemi, gdyż sprzyja to jego zawilgoceniu i pojawianiu się pleśni. Dlatego układajmy szczapy na niewielkim, ażurowym podwyższeniu. Ponadto pamiętajmy o takim ułożeniu drewna, żeby umożliwić bezproblemowy odpływ wody deszczowej na zewnątrz i prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki temu nasze drewno nie będzie nabierać dodatkowej wilgoci i zachowa właściwości palne. W przeciwnym wypadku część energii przeznaczana byłaby na odparowane wody i nie uzyskalibyśmy oczekiwanego efektu.

Regał lub pergola

Jeżeli chcemy zabezpieczyć nasze drewno przed opadami możemy wykorzystać zadaszoną pergolę lub regał. Dzięki temu nasze drewno będzie zdecydowanie lepiej chronione. Nie będzie ułożone bezpośrednio na ziemi lub co gorsza na powierzchni nieprzepuszczalnej. A chcąc je dodatkowo chronić możemy użyć folii ochronnej.

Regały lub pergole są dostępne w większości sklepów budowlanych. Ich konstrukcja jest nieskomplikowana, a montaż na tyle prosty, że poradzi sobie z nim każdy amator ogrzewania kominkowego. Nie powinny nas także przerażać koszty, estetyczny i trwały regał to wydatek na każdą kieszeń. A jeżeli lubimy majsterkować to konstrukcję taką bez problemu wybudujemy sami.

Drewutnia lub namiot

Przechowywanie drewna w niewielkim pomieszczeniu to zdecydowanie najlepszy pomysł. Możemy do tego wykorzystać drewutnię lub namiot magazynowy. Małe obiekty ogrodowe zapewniają zdecydowanie najlepsza ochronę przed czynnikami pogodowymi. Szczególnie ważne jest jednak pamiętanie o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, by umożliwić szczapom dalsze wysychanie. Jeżeli drewno nie będzie mogło odparować może zacząć gnić.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że zyskujemy dodatkową powierzchnię do przechowywania sprzętów. W drewutni lub namiocie bez problemu przechowamy także kosiarkę ogrodową lub piłę czy siekierę. Zatem nasze pomieszczenie na drewno może spełniać dwie funkcje. A powierzchni do magazynowania drobnych sprzętów nigdy za wiele.

Źródło: DASCOMPANY – Namioty weselne


Opublikowano

w