baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Polisa w życiu prywatnym – czy warto z niej korzystać?

Czy warto być ubezpieczonym? A jeśli tak, to czy korzystać z polisy OC w życiu prywatnym? Jako właściciel pojazdu nie masz większego wyboru, bo ubezpieczenie trzeba mieć. Jako osoba prywatna decydujesz o tym na własną rękę. Możesz, ale nie musisz. Czy zatem opłaca się przeznaczać środki na regularną składkę i mieć wykupioną polisę OC w życiu prywatnym? Pomoc w znalezieniu odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Polisa OC – jak działa w życiu prywatnym?

owu

Na rynku ubezpieczeń istnieje wiele polis, dlatego tak istotne jest rozróżnienie sposobu ich działania, a co za tym idzie – przydatności do naszych indywidualnych potrzeb. Kierowcom nie trzeba wyjaśniać, jak działa obowiązkowe OC pojazdu, podobnie jak autocasco (AC) czy pakiet assistance. Na ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w ramach poruszania się autem czy podróży zagranicznych też nie brakuje chętnych. Kolejnym wartościowym ubezpieczeniem jest polisa chroniąca właścicieli mieszkań i domów. Więcej na jej temat przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Z kolei OC w życiu prywatnym działa wyłącznie w codziennych sytuacjach, które nie mają nic wspólnego z wykonywanym zawodem. Załóżmy, że w trakcie jazdy rowerem zarysujesz auto sąsiada. Albo podczas amatorskiego, rekreacyjnego meczu piłkarskiego tak niefortunnie sfaulujesz rywala, że dojdzie do poważnego uszczerbku na jego zdrowiu. W obu tych sytuacjach może zadziałać polisa OC w życiu prywatnym. Występuje szkoda, a ubezpieczyciel pokrywa ją w Twoim imieniu. Pieniądze trafiają zatem do osoby, która poniosła szkodę (a nie do ubezpieczonego).

Przykładowe sytuacje, w których działa polisa OC w życiu prywatnym:

  • zalanie mieszkania sąsiadów,
  • spowodowanie szkody dronem,
  • zniszczenie mienia hotelowego,
  • kontuzje spowodowane w trakcie amatorskiego uprawiania sportu,
  • szkoda wyrządzona przez nasze zwierzę domowe.

Co musisz wiedzieć o polisie OC w życiu prywatnym

Znajomość OWU polisy jest niezbędna, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Każdy ubezpieczyciel określa bowiem zakres ubezpieczenia i mniej lub bardziej wyraźnie wskazuje, w jakich sytuacjach szkoda jest pokrywana (lub nie). Z odmową wypłaty środków spotkasz się np. w sytuacjach, gdy wyrządzisz szkodę bliskim, z którymi współtworzysz gospodarstwo domowe albo w trakcie niespodziewanego zdarzenia jesteś pod wpływem środków odurzających. Jak już wiesz, OC w życiu prywatnym na pewno nie zadziała w sytuacjach związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych lub gdy profesjonalnie uprawiasz sport.

Dobra wiadomość jest taka, że niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość rozszerzenia podstawowego pakietu OC w życiu prywatnym o dodatkowe klauzule, które mogą być przydatne np. uczestnikom polowań, właścicielom agresywnych ras psów, użytkownikom broni palnej czy posiadaczom jednostek pływających. Więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jakie-korzysci-zapewnia-polisa-oc-w-zyciu-prywatnym. W tekście kryjącym się pod powyższym linkiem wyjaśniono m.in. to, ile standardowo czeka się na wypłatę środków z OC, jak można wykupić polisę czy jaka jest orientacyjna wysokość składek.

Podsumowując: zdecydowanie warto korzystać z polisy w życiu prywatnym, bo nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy nam się wyrządzić przypadkową, ale kosztowną w skutkach szkodę.

Materiał zewnętrzny


Opublikowano

w