Zanim zaczniesz remont mieszkania

Z remontem jest tak, że nie możemy doczekać się dwóch momentów, najpierw – kiedy się zacznie, a potem – kiedy się wreszcie skończy. Aby wszystko przebiegło sprawnie, a efekt cieszył zamiast załamywać, warto przygotować się do tego przedsięwzięcia. Jak się do tego zabrać, podpowiadają fachowcy z firmy świadczącej usługi remontowe w Warszawie.

Podział na strefy

remontWspółczesne mieszkanie to najczęściej maksymalnie otwarta przestrzeń. Niechętnie wydzielamy zamknięte pomieszczenia, które powodują optyczne zmniejszenie powierzchni. Podział jest jednak nieunikniony, choćby po to, by zapewnić każdemu mieszkańcowi pewną strefę komfortu, odrobinę intymności.
Najczęściej stosuje się łączenie kuchni z salonem. To dobry pomysł, jeśli gospodarz jest w stanie utrzymać w miarę reprezentacyjny wygląd tego pomieszczenia. Czasem warto jednak pomyśleć o chociażby częściowym osłonięciu strefy kuchennej.
Połączenie miejsca do pracy z salonem jest już dość ryzykowne, zwłaszcza, jeśli w domu mieszka więcej osób, lub dzieci. Jeśli planujemy takie rozwiązanie, zadbajmy, aby pracownia nie była umiejscowiona na drodze do kuchni, toalety, czy w inne miejsce często uczęszczane. Najlepiej, jeśli obszar pracy będzie umiejscowiony możliwie daleko od źródeł hałasu i strefy rozrywki.

Strefa odpoczynku (snu) powinna być wyraźnie wydzielona. Takie odizolowanie od reszty pomieszczeń pozwoli mieszkańcom w pełni zregenerować siły.
Pomieszczenia zamknięte wiążą się z montażem drzwi, tu także należy zwrócić uwagę na stronę, w którą mają się one otwierać, by np. nie blokowały przejścia.

Uzbrojenie pomieszczeń

Kiedy już ustalicie podział na poszczególne strefy należy zadbać o szczegóły zapewniające komfort użytkowania pomieszczeń.
Do najistotniejszych należy dostęp do gniazdek elektrycznych. Nowoczesna kuchnia to królestwo urządzeń elektrycznych, warto rozmieścić gniazda tak, by były jak najbardziej ergonomiczne. Nie zapominajmy o toalecie, gdzie najczęściej umiejscowiona jest pralka, a mieszkańcy korzystają z suszarek, maszynek do golenia, czy ładują szczoteczki do zębów.
Oczywiście ważnym miejscem jest również część wypoczynkowa, w której oprócz dostępu do źródeł prądu, przyda się gniazdo antenowe. Osobnym problemem jest rozmieszczenie sieci ethernet i Wifi.

Bardzo ważne jest zaprojektowanie źródeł światła. Należy pamiętać nie tylko o oświetleniu górnym, ale również bocznym.
Zarówno łazienka, jak i pomieszczenie kuchenne wymagają więcej uwagi. Mieści się tam sporo urządzeń sanitarnych. Każde z nich powinno być dobrane pod względem funkcjonalności dla mieszkańców. Trzeba też przemyśleć ich położenie, tak by nie utrudniały one dostępu do innych części mieszkania, czy też jego elementów. Przykładem może być umiejscowienie zlewu z wysoką wylewką na tle okna, w sposób uniemożliwiających jego otwarcie.
Kiedy plan mamy dopięty na ostatni guzik, łatwiej będzie nam przedstawić nasze oczekiwania ekipie remontowej. Teraz wypada już tylko znaleźć prawdziwych fachowców i zrealizować projekt.


Opublikowano

w

Tagi: